Etiketler

Cengiz Ünal ve Korosu

 

Yüz kişilik bir koronun tam ortasında şarkı söylemeden durup, çıkan tınıyı dinleyebilmek sadece koristlerin elde edebileceği bir şanstır. Bu noktaya nasıl geldiğimi düşündüğümde anılarımdan aklıma gelen ilk şey bu. Hayatımın her döneminde vokal müziği ve insan sesini çok sevdim ama hiçbir zaman konservatif bir iş yapmak istemedim.

 

Yaşadığım onca tecrübeden sonra hissettiğim şey şu ki; bir geleneği ve kültürü arkana almadan bir üretim yaparsan, toplumdan uzakta bir yerde kendi kendine eğlenmiş oluyorsun. Toplu olarak ve çok sesli bir şekilde şarkı söyleme alışkanlığının olmadığı ülkemizde, bu alışkanlığın kazanılması için her şehirde şarkı söyleyen onlarca koro olmasını hayal ediyorum. Geçmişe gidip kültürümüzü yeniden inşa edemeyeceğimize göre, küçük bir adım da olsa bu işe bir yerinden başlamaya karar verdim. İşte o koronun ortasında duran adamdan günümüze böyle ulaştım. Bu bir başlangıç, vokal ile kesişen bir çok oluşum kurmak, imkanlarım el verdiği ölçüde vokal müzik üzerine kurduğum hayallerimi gerçekleştirmek istiyorum.

 

2011 yılında bir müzik albümü olarak hayata geçen bu proje Türk Pop Müziği repertuarına sahip koro ile müzik-dans bileşimini sahnelere taşıyor…