Etiketler

Tek Nefeste

 

Cengiz Ünal’ ın oluşturduğu bir atölye çalışmasıdır. Topluluk olmak isteyenler için analiz ve eğlenceli bir aktivite niteliğini taşır.

 

Seyirciler hazır, orkestra akordunu yapmış, notalar yerinde, herkes sessiz şefin gelmesini bekler. Şef elinde bageti ile aceleci ama sakin adımlar ile gelir elini kaldırır işte o anda herkes şefe ve elindeki bagete bakar ve birlikte nefes alırlar ve parçaya girerler.

 

Ritim herkesin içinde aynıdır, kimse diğerinden daha güçlü çalmaz gerektiği kadar ve şefin istediği kadar. İşte ekip olabilmek budur. Topluluk olarak hareket etmek yüzyıllardır orkestraların ve koroların yaptığı bir şeydir.

 

Onlar konuşmazlar birbirlerini hissederler binlerce balığın aynı yöne dönmesi gibi konuşmadan anlaşabilirler, buna da mecburdurlar. Acil durumlarda konuşmadan aynı kararı almak zorundadırlar, zira zaman akar ve bir şey söylemek ya da çalmak gerekir yanlış notaların telafisi yoktur özür dileyemezler. Birbiri ile anlaşabilen ve ekip olmak isteyen herkes orkestra ya da koroyu oluşturabilir. Çünkü ekibi oluşturan temel özellikler her yerde aynıdır. Adımlarını eşit atabilen herkesin rahatlıkla katılabileceği bu çalışmada birey topluluğu oluşturmanın gücünü ve rahatlığını hissedecektir.