Etiketler

cengiz ünal

1972 Antalya’da doğdu. İlk ve orta öğrenimini Antalya’da yaptı.

1989 yılında Marmara Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi’ne girdi.

1989 Aynı yıllarda Direnen Mızıkacılar adlı grubu kurdu ve bu grupla birlikte 16 yıl boyunca İstanbul’un değişik mekanlarında, barlarında, özel şirketlerin gecelerinde sahne aldı.

1992-1995 ve 2000-2003 yılları arasında Ruhi Su Dostlar Korosu‘nu yönetti. Koroya, birlikte imp source çalıştığı süre boyunca yaptığı düzenlemelerle önemli bir koro dağarcığı kazandırmış ve koroyla birlikte birçok açık hava ve salon konserlerine imza atmıştır.

1996 yılında Kadıköy’de Forte Kayıt stüdyosunu açtı. İlk dört yılı içerisinde Hammer Müzik ve Zihni Müzik’in sponsorluğunda 11 grubun albümlerini çıkardı. Sonraki yıllarda çeşitli reklam müzikleri, şirketlerin özel gecelerinde çalınması için hazırlanmış cıngıllar, Rumeli Hisarı için Levent Kırca’nın hazırladığı “Üçleme” adlı müzikli dans gösterisinin müzikleri ve kayıtları, çeşitli devlet okulları ve özel okulların özel günleri için hazırlanmış müzikleri bu stüdyo da hazırladı.

1998 yılında Çeşme Uluslararası Müzik Festivali’nde Direnen Mızıkacılar’la birlikte F.İ.D.O.F Özel Ödülü’nü kazandı.

2000 yılında Bilfen Koleji ilköğretim okulunda göreve başladı. 2010-2011 öğretim yılına kadar her yıl İstanbul’un önemli konser mekanlarında Bilfen öğrencilerinin sanatçılarla birlikte yaptığı gösterilerde başarılı organizasyonlar gerçekleştirmiştir.

2003 yılında Türkiye’nin ilk vokal topluluğu olan Vokaliz’ i kurdu.

2005 yılında FORTE yapım şirketini kurdu ve Vokaliz’in ilk albümünü bu şirket etiketiyle rafa koydu.

2008 de Bilfen Kültür Ofisi yöneticiliğine getirildi ve görevde bulunduğu süre içerisinde birçok sanatçı ile ortak organizasyonlar gerçekleştirdi.

2009 Tolga Gülen ile birlikte senfoni orkestraları için Vokaliz’ in icra edebileceği bir repertuar hazırladı ve İzmir, Bursa, Adana, Antalya Devlet Senfoni Orkestraları ile başarılı konserler verdi.

2009 “7 Kocalı Hürmüz’ filminin müziklerinde vokal koçluğunu yaptı, Vokaliz grubu üyesi olarak da üç şarkıyla filmde yer aldı. Ayrıca “tulumbacı” rolünde oynadı.

2010 yılında takım oyunları temsilciliği yapan Mare Motivasyon şirketinde Müzik Direktörlüğü yapmaya başladı ve Türkiye’deki büyük kurumsal şirketlerin ihtiyacı olan takım oyunlarını Catalyst temsilciliği ile Türkiye’ye uyarladı.

2010 Cengiz Ünal ve Korosu adında şarkı söyleyip dans eden bir koro kurdu. Bu koronun albümünün ve sahne çalışmalarının prodüktörlüğünü yaptı.

2011 yılında Rüzgar yapım adına 3 albümün prodüktörlüğünü yürüttü.

2012 yılında Kirpi Yapım için “Ahmet Cemal – Beklenen Şarkılar”, “Bertuğ Cemil – Korel’in Rüyası” albümlerinin prodüktörlüğünü yaptı.

2015 yılında Direnen Mızıkacılar grubuna tekrar katıldı.

2016 yılında Selkan Larlar ile birlikte Bay Sıfır isimli dijital bir karakter tasarladı. Bu karakter ile birlikte performanslar sergiledi.

2017 yılında Vokal Kutusu isimli bir akapella grubu kurdu.

2017 yılında Direnen Mızıkacılardan ayrılıp Güney Özelkan, Yalçın Derin, Pelin Özülkü, Emre Yıldız, Sıdkı Sencer Özbay ve Servet Sinan Akçelik ile birlikte “Çekirdek Kadro” isimli pop rock grubunu kurdu.

2018 yılında Rüzgar müzik etiketi ile Cengiz Ünal & Vokal Kutusu olarak “Mektup” isimli bir single çalışması yaptı. “Pişman” ve “Mektup” şarkıları tüm dijital marketlerde yayınlandı.

2019 yılında Çekirdek Kadro ile “Kimseyi Takmadan” isimli bir tekli çıkardı. Klip çalışması ile birlikte aynı zamanda yayınlanan eser Wediacorp etiketi ile dijitallerde yerini aldı.

2019 yılında Sağlık bakanlığının Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde açmış olduğu Müzik Terapi sertifika programını başarı ile bitirerek Müzik Terapist oldu.

2019 yılında Kocaeli Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Müzik Bölümünün yüksek lisans programını kazanarak Müzik Terapi alanında uzmanlık çalışmalarına başladı.

2019 yılında Selkan Larlar ile birlikteNeoPast” (new performance and stage technologies) isimli bir yazılım şirketi kurdu. Şirket müzik alanında dijitalleşmek ile ilgili yazılım geliştirmektedir.

2020 yılında Gaziosmanpaşa Belediyesi bünyesindeSenfoEtnik” orkestrası ve Gençlik korosunu kurdu.

2020 yılında  ortaya çıkan covid-19 salgını nedeni ile müzik öğretmenlerinin bir araya gelmeden müzik yapabilecekleri Marmara’nın Sesi” isminde sanal bir polifonik koro kurdu. Aynı yıl bu oluşum ile birlikte Muammer Sun’un19 Mayıs marşı” veİki Elma” isimli eserlerini single olarak çıkardı. Eserler Gloss Müzik etiketi ile dijitallerde yayınlanmıştır.

2020 yılında Kocaeli Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Müzik Bölümü’nde Öğretim Görevlisi olarak çalışmaya başladı. Müzik Terapi, Koro, Popüler Müzik Dizenlemeleri, Ses ve Kayıt Teknikleri, Türk Pop Müzik Tarihi gibi dersleri vermeye başladı.

2020 yılında Oya Bıyıklıoğlu‘nın“Chopin Collection I” isimli albüm çalışmasında yürütücü yapımcı olarak yer aldı.

Halen Çekirdek Kadro, SenfoEtnik & Gençlik Korosu, Kocaeli Üniversitesi ve Mare Motivasyon şirketinde aktif olarak çalışmaktadır.

 


Eğitim, Ödüller, Belgeler, Sertifikalar, Teşekkürler…

 • Marmara Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi Müzik Öğretmenliği Lisans Diploması
 • Çeşme Uluslararası Şarkı Yarışması F.İ.D.O.F. Özel Ödülü (1997)
 • Kavram Dersanesi Camdan additional hints Yıldız Ödülü (2007)
 • Hamit İbrahimiye Otistik Çocuklar Eğitim Merkezi (Mayıs 2007)
 • MGD 14. Altın Objektif Ödül Töreni (15 Mayıs 2007)
 • Mimar Sinan Okulları (13 Nisan 2008)
 • Küçükçekmece 2. Göl Şenliği Ödülü (2008))
 • Atatürk Kültür Merkezi “Ruhi Su Sanat Gecesi” konser tşkk. (2003)
 • Kadıköy Belediye Başkanı Av. Selami ÖZTÜRK Kadıköy konseri (2003)
 • 20. Yıl Ruhi Su Anma konseri Cemil Topuzlu (2005)
 • Üsküdar Kaymakamı S. Saffet Karahisarlı Cumhuriyet Konseri Takdirname (2006)
 • Üsküdar İlçe Milli Eğitim Müdürü Saadettin Gül 24 Kasım Konseri Teşekkür bl. (2007)
 • Prof. Dr. Rita DUNN (St. John’s Üniversitesi / New York) Prof. Dr Ziya SELÇUK (Gazi Üniversitesi / Ankara) ve Dr Lois FAVRE (St. John’s Üniversitesi / New York) tarafından verilen “Öğrenme Stilleri” konulu seminer.
 • Sağlık Bakanlığı Bağcılar Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Müzik Terapi Sertifikası (2019)